fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Bydgoszcz. Konferencja „Osoba z niepełnosprawnością w zatrudnieniu”

To była już 10. konferencja poświęcona osobom z niepełnosprawnościami na rynku pracy. Organizatorzy – Państwowa Inspekcja Pracy, PFRON i GUS – zakładają, że tą drogą promować będą firmy i instytucje, które zmieniają podejście do zatrudnienia osób z niepełnosprawnością jako do sposobu czynienia oszczędności lub zwiększenia zysku. Dane zaprezentowane podczas konferencji dowodzą, że postępu nie widać, albo dokonuje się bardzo wolno.

26 października w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zebrali się uczestnicy konferencji, której tematem było w tym roku "Wsparcie osób niepełnosprawnych - programy i działania służące zwiększeniu szans na zatrudnienie".

Mimo zaprezentowania wielu pozytywnych przykładów przedsiębiorców, którzy widzą szersze tło społeczne i wspieranie osób z niepełnosprawnościami, co należy docenić – trzeba było dostrzec nadal wiele stereotypów, które sytuują Polskę poniżej średniej unijnej.

W sferze społecznej jest to temat będący wśród celów programowych lewicy. Mówił o tym podczas konferencji Michał Wysocki – współprzewodniczący Rady Miejskiej Nowej Lewicy w Bydgoszczy:

„– Blisko 2,5 miliona Polek i Polaków żyje z ograniczeniami sprawności, a ich współczynnik aktywności zawodowej wynosi zaledwie 28,8 % i należy do jednego z najniższych w Europie.

Praca dla wszystkich ludzi jest ważnym składnikiem życia, a szczególną rolę odgrywa w życiu osób z niepełnosprawnościami. Stanowi nie tylko źródło dochodu, ale pozwala również na rozwój osobowości, samorealizację, integrację społeczną. Jest także szansą na podniesienie poczucia własnej wartości i zmianę sposobu postrzegania osób z niepełnosprawnością przez społeczeństwo.

Niestety, nadal te osoby napotykają poważne ograniczenia, chociażby niedostosowanie miejsc pracy do ich potrzeb, a także bariery transportowe. Dojazdy do pracy z małych miast i wsi stanowią nie lada wyzwanie.

Tym bardziej trzeba podkreślać korzyści, jakie stwarza każdorazowo zatrudnienie niepełnosprawnych pracowników, zarówno w wymiarze społecznym, jak i ekonomicznym.

Osoby z niepełnosprawnościami, to pełnosprawni obywatele, którzy mają prawo do pracy, dlatego trzeba zwiększyć środki budżetowe na ich aktywizację oraz na zatrudnianie w urzędach publicznych.

Cieszę się, że są osoby oraz instytucje, które to zmieniają, bo społeczeństwo, które nie dba o osoby z niepełnosprawnościami, to społeczeństwo niekompletne.”.

Zadanie niewątpliwie znajdzie się w miejskim programie Nowej Lewicy opracowywanym na powyborczy czas w Bydgoszczy.

Opr. nim, 27 października 2022 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem